Diana Fabiánová

Diana Fabiánová, režisérka dokumentárnych filmov, študovala masmediálnu komunikáciu a marketing v Trnave a postgraduálne štúdium Réžia dokumentárneho filmu na Universitat Autonoma v Barcelone.

Jej debut, pôvodne školský film Mesiac v nás bol koprodukovaný francúzskou televíziou ARTE. Bol vybraný na vyše 100 medzinárodných filmových festivalov, kde získal viacero prestížnych ocenení. Dokument sa stal súčasťou Amerického vzdelávacieho systému MED a bol preložený do množstva cudzích jazykov, vrátane čínštiny , arabčiny a islandčiny. Svoju kinodistribúciu mal v Španielsku, Kanade a Austrálii.

Film DO NAHA zo série Slovenské kino bol režisérkiným druhým dokumentom. Venuje sa znázorňovaniu erotiky a sexu v slovenskej kinematografii. Po ňom vytvorila humorno-vzdelávací film pre deti s názvom Mesiačky s plánovanou premiérou v septembri 2013. Diana momentálne dokončila dokument Ako si žijeme pre česko-slovenský cyklus Colnica, ktorý mapuje vývoj oboch národov počas 20 rokov od rozpadu Česko-Slovenska.

Momentálne pracuje na svojich dvoch autorských projektoch. Prvý skúma vplyv prenatálneho obdobia a pôrodu na vývoj dieťaťa a apeluje na humanizáciu pôrodov na Slovensku. Druhý dokument sa venuje otázke nevery v rôznych kultúrnych prostrediach.